יום שני, 31 בדצמבר 2007

לימוד רכיבה על אופניים - שפיצים חוגי אופניים ומועדון רכיבה

כמורה ללימוד רכיבת אופניים, אני מלמד רכיבה על אופניים משנת 2005, מאז שסיימתי את קורס מדריכי האופניים. מאז, אני מדריך בחוגי אופניים, גם ילדים ונוער וגם מבוגרים.

כמדריך אופניים בחוגי רכיבה, הדרכתי מאות ילדים בחוגי אופניים. במהלך ההדרכה נחשפתי לסיבות המגוונות לחוסר המיומנות של רוכבים בשטח, הגורמות לתקלות, החל מעצירות פתאומיות, איבוד שליטה באופניים, נפילות וכמובן גם פציעות.
על מנת למנוע את התקלות, הנפילות והפציעות, אנו מתמקדים במהלך הרכיבה גם בשיפור המיומנות של הרוכב. שיפור זה מונע את ה"הפתעות" שהרוכב פוגש בדרכו, גם באמצעות חינוך לזהירות וגם באמצעות העלאת המיומנות במעבר המכשולים השונים, שבמידה ויפתיעו את הרוכב, הוא ייפול וייפצע.
דעתי, כדעתם של מורי לימוד רכיבת אופניים רבים, היא כי לימוד שיטת הרכיבה במסלול הרגיל אותו עוברים רוב הילדים, אינו אופטימלי. אין זה סוד כי מדריכים ומומחים רבים טוענים שרכיבה על אופניים עם גלגלי עזר מקנה הרגלים שגויים לילד שמנסה לאחר מכן ללמוד לרכוב ללא גלגלי עזר. בדקתי ונחשפתי לכלים שונים ושיטות מגוונות ללימוד מיומנות הרכיבה ולבניית הרגלים נכונים המהווים אבני בניין מוצקות למיומנות הרכיבה.
פיתחתי שיטה ייחודית ללימוד רכיבה על אופניים, המאפשרת ללמוד לרכוב ללא נפילות, בהתפתחות טבעית הדומה לדרך שבה תינוק לומד ללכת. שיטה זו מתאימה במיוחד לילדים הפוחדים לעלות ולנסות לרכוב וכן למבוגרים שמעולם לא למדו או המנסים לחזור לרכוב לאחר הפסקה ארוכה או לאחר טראומה מנפילה.
השיטה מתמקדת בחיזוק היכולת לשלוט על הגוף והאופניים במצבים שבהם חוסר מיומנות גורם לנפילה. כך נמנעות מרבית הנפילות בשלבי הלימוד הראשונים, והילד מתקדם במהירות ובטבעיות ומתחיל לרכוב על אופניים ללא פחדים ובשליטה טובה יותר. גם אצל מבוגרים, שיטה זו עובדת בהצלחה ולמדו בה כבר בין גיל 7 ל- 67!
השיטה מאפשרת ללמד ילדים בעלי צרכים מיוחדים, כגון חולי CP-SD במצב מתון, פיגור קל ועוד.
כמורה ללימוד רכיבת אופניים, אני גאה בתלמידי המצליחים לרכוב על אופניים, בין לאחר שיעור אחד או שניים ובין אם לאחר חמישה. המוטו "כל אחד יכול" נכון שבעתיים בשיטה זו, שבה הרוכב לומד בהדרגתיות, בדרך מותאמת ליכולות הגוף שלו המפתחת את ההרגלים הנכונים הנדרשים לרכיבת אופניים בטוחה.

חלק מהילדים שלימדתי, מגיע אלי אחר כך לחוגי האופניים במועדון הרכיבה. זה כיף ומאוד מספק לראות ילדים שלימדת לרכוב רוכבים בשטח ומפגינים שליטה באופניים.
דיווש נעים ובטוח
רם, מורה ללימוד רכיבת אופניים.