מועדון שפיצים

חוגי אופניים לילדים קבוצות רכיבה לנוער ומבוגרים. קבוצות רכיבה הורים וילדים. טיולי אופניים. ימי הולדת. מחנות אימונים. פעילות רצופה כל השנה.

מועדון שפיצים – רוכבי אופניים - רקע:
שמי רם דיבון, המייסד ואחד המדריכים במועדון שפיצים. גר בזכרון יעקב, נשוי+3. עוסק בעיקר בניהול ובאימון אישי לשינוי בחיים (קואוצ'ינג) ולאורח חיים בריא. מדריך אופניים מוסמך משנת 2005.

רכיבת ילדים                רכיבת מבוגרים                 רכיבת נשים  


הילד במרכז:
הקמתי את המועדון כדי ליצור מסגרת שבה יתאפשר לילדים לצאת לטבע לפעילות גופנית מעצימה. המטרה היא ליצור סביבה בטוחה שבה, על אף המאמץ והקושי, הילד יחווה הצלחה. על כן, יעד מרכזי הוא שבחוויה של הילד יתקיימו 3 דברים:
1. רואים אותי
2. אני מצליח
3. אני משתפר
מתוך כך, המועדון מבוסס רכיבה עממית (ולא תחרותית), מקיים פעילות כל השנה כולל בחופשים ומאפשר גם רכיבת הורים וילדים.

חינוך חברתי:
אני מאמין בחינוך מתוך מתן דוגמא אישית ורכיבת האופניים היא הזדמנות ופלטפורמה מצויינת להעברת כל ערך, תוכן ומסר שרוצים להנחיל לילדים. את החוויה של הילד אני מעוניין שהוא יעבור בסביבה חברתית תומכת. כך, המוטו של המועדון המופיע על כל חולצת רוכב – קודם כל חבר ואחר כך רוכב מגלם את הערך רעות והילדים יקבלו עידוד להתנהגות חברית תומכת והתחשבות בזולת.
לא פחות חשוב ממנו בעיני, הערך אחריות אישית. בנוסף נדגיש את ערכי שמירת הסביבה, אהבת הארץ וגם ראיית הטוב בכל מצב וקושי.

ספורט:
הפעילות הגופנית הקבועה משתלבת יפה באורח חיים בריא ופעיל.
הדגש הראשון בפעילות הוא בטיחות במקום הראשון. הדגש הבא הוא ההנאה של הילדים.
נדבך משמעותי במועדון שפיצים הוא שיפור מיומנות וטכניקת רכיבה שזה תחום ההתמחות והאהבה האישית שלי. שיפור מיומנות הוא מרכיב עיקרי בשיפור הבטיחות – בכל תחום. כאשר המיומנות משתפרת, הרכיבה ומעבר הקטעים הקשים במסלול הופכים להיות קלים יותר. אז הרוכבים נהנים יותר וקל להם לראות ברכיבה פעילות קלה, כייפית ומהנה שרוצים לחזור אליה שוב ושוב.

ניווט:
העצמת הילד מובילה לצמיחה, תחושת מסוגלות וחיזוק העמידות. כאשר היא מתרחשת בקבוצה מכילה, מתחזקת גם תחושת השייכות והיכולת החברתית. השלב הבא עבור מי שיוצא לטבע הוא מסוגלות סביבתית. יכולת להתמצא ולנווט בסביבה המוכרת והבלתי מוכרת. חלק ממפגשי החוג מוקדשים ללימוד ניווטים והתמצאות בשטח.

לימוד רכיבת אופניים והורדת גלגלי עזר:
חלק ממדריכי המועדון מלמדים רכיבת אופניים בשיטה מיוחדת שבה לא מפחדים ולא נופלים מגיל 5 ועד 75.

המועדון פועל כל השנה:
במועדון קבוצות רכיבה שנפגשות מעל 45 פעמים בשנה, פעם בשבוע או יותר וגם טיולי אופניים ומחנות אימונים שחלקם בפורמט דומה לקייטנה וחלקם עם לינה. חופשים מבית ספר הם הזדמנות לשלב בהפוגה מלימודים פעילות גופנית והמשך העברת תכנים ומסרים חינוכיים במסגרת לא פורמלית. בחופשים יש טיולים, קייטנות ומחנות אימונים, לפעמים כולל לינה. הפעילויות הן בחירה ולא חובה. ההצטרפות למועדון הנה לפעילות רצופה עד חודש יולי כולל. ילדי המועדון משתתפים באירועי אופניים איזוריים וארציים שאת חלקם ניתן לראות בין האירועים האחרונים.


הורים וילדים:
המשפחה היא הגרעין ומעגל התמיכה הנוכח והחזק ביותר בהשפעה על התפתחות הילד. עם כל ילד שרוכב בשישי אחהצ, אני בשמחה מזמין הורה להצטרף (בהסתייגות: אם זה לא עוצר את הילד). זה בדרך כלל אפשרי כתלות בקבוצה, בילד ובמפגש (בקשו את ההסבר על שיבוץ לקבוצות).

שפיצים – הדור הבא:
במועדון קבוצות בוגרים, נשים ומעורב, הרוכבות בשטח. כמעט רק בשטח. הקבוצות נפגשות במקומות שונים ונעזרות במפות שהוכנו במועדון כדי להכיר את הסביבה ולהיות מסוגלים לצאת לאותם המקומות גם עם המשפחה או החברים.  
זו הזדמנות וקריאה לצאת לטבע, לפעילות גופנית מיטיבה באויר הפתוח.
קבוצות הבוגרים מאפשרות, למי שיש ילדים או נכדים, להשתלב גם ברכיבת הורים וילדים וגם להצטרף לטיולים של הנערים החזקים לאירועי סובב וכדומה. זו הזדמנות לבוגרים לחזור לכושר, להיות ביחד למי שמעוניין לבוא עם בן/בת הזוג או להנות מחברותא טובה וגם, במיוחד להורי הילדים הקטנים, להיות קצת יותר בקשר עם הפעילות של הילדים, להבין מה הם עושים ומה עובר עליהם ולהיות מסוגלים לצאת איתם לרכיבות, אם זה בהתחלה במועדון ואחכ עם המשפחה.
הפעילות מכוונת לאפשר ולתמוך בכל הדברים הללו באמצעות:
רכיבה במסלולים שכוללים את מסלולי הילדים, כך תוכלו להכיר ולצאת איתם לרכיבות משפחתיות.
היכרות עם מערכת מפות המסלולים שלנו, לימוד מסלולים, אתגרים במסלול, מה יש מסביב, איפה עוצרים לפיקניק וגם כמובן איפה חונים כשבאים לבד ורוצים יותר ארוך, יותר קצר, יותר קרוב או יותר לבד.
שיפור יכולות טכניות – הרוכבים לומדים איך להתמודד טוב יותר עם השטח. שיפור מתמיד הוא שם המשחק ובעוד מספר חודשים אתם תרגישו אחרת לגמרי כשתצאו לרכוב.